Novelty and Nobility in Learning and Design

دوره جواهرسازی

10

جلسه

30

ساعت

1

در هفته

3

ساعتی

دوره جواهرسازی

تاریخچه جواهرسازی

هنر جواهرسازی هزاران سال قدمت داشته و به زمانی باز می گردد که تمدن های باستانی به منظور استفاده های تزئینی، اقدام به ساخت جواهرات کردند. در گذشته جواهرسازی کاربرد های فراوانی داشت که از مهم ترین آنها می توان به استفاده تزئینی و نمایش سنگ های قیمتی، ابراز ایمان و عقیده، نشان دهنده موقعیت اجتماعی و… اشاره کرد. پرکاربرد ترین نوع جواهرسازی برای مقاصد سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفت و از قیمتی ترین و زیباترین جواهرات در تاج های پادشاهی و خانواده سلطنتی استفاده میشد.
فرهنگ های باستانی جواهرات را با روش های مختلفی می ساختند، از جمله به هم وصل کردن مهره ها، کوبیدن فلز و تبدیل آنها به ورقه های نازک، پیچیدن سیم های نازک به شکل های مختلف و استفاده از روش ریخته گری موم که در آن قالبی که از مدل مومی ساخته شده است با فلز پر می شد.
روند و مهارت های جواهرسازی به تدریج پیشرفت های زیادی داشت و در طول دوره های مختلف تاریخی همزمان با کشف جواهرات و قطعات جدید، فلزات گرانبها و مواد زینتی و پیشرفت ابزار و متالوژی، امکان داشتن جواهراتی خوب و زیبا تقریبا برای همه فراهم شد.

امروزه جواهرسازی یکی از پردرآمدترین مشاغل به شمار می آید که می توانید با گذراندن دوره های آموزشی و کسب مدرک معتبر بین المللی و دارا بودن مقداری خلاقیت، در منزل نیز از این طریق کسب درآمد نمائید.

جواهرسازی چیست

در جواهرسازی افراد با استفاده از ابزارها و با تکیه بر دانش، مهارت و ذوق و سلیقه خود، از فلزات و سنگ‌ها جواهرآلاتی زیبا بیرون می‌کشند. بنابراین در پاسخ به این سوال که جواهرسازی چیست می‌توان گفت این حرفه بر شکل‌دهی به فلزات و سنگ‌های گران‌بها با استفاده از ابزارهای مخصوص برای ساخت زیورآلاتی زیبا، تمرکز دارد.

هنر جواهرسازی در واقع ترکیبی از هنر و قابلیت های فنی است که در آن از ابزارهایی برای ساخت قطعات طلا و جواهر استفاده می شود. قطعات جواهری که می سازید می تواند طیف وسیعی از متریال را در بر بگیرند. از زیورآلات تزئینی و ارزان قیمت گرفته تا جواهرات ارزشمندی که با فلزات گران بهایی مانند طلا، نقره یا پلاتین ساخته شده اند یا جواهراتی که از سنگ های قیمتی برای ساخت آنها استفاده شده است. یک جواهرساز باید مجموعه ای از تکنیک ها و مهارت ها را در کنار ذوق و سلیقه هنری داشته باشد و بتواند از تمام این داشته ها برای خلق یک قطعه منحصر به فرد استفاده کند.

کاربرد سنگ در جواهرسازی

از آن‌جا که بخش زیادی از زیبایی زیورآلات به دوش سنگ ‌های به‌کاررفته در آن است، انواع سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در ساخت جواهرآلات به کار می‌روند. این سنگ‌ها می‌توانند سنگ‌های گران‌بهایی مانند یاقوت و الماس باشند و یا سنگ‌های ارزشمند و نیمه‌قیمتی مانند عقیق، فیروزه و… را شامل شوند. ارزش سنگی که در جواهرسازی به کار می‌رود تاثیر مستقیم روی قیمت تمام‌شده کار دارد.

هم‌چنین از آن‌جا که تراش و برش سنگ‌های قیمتی حساسیت بیشتری دارد، اجرت کار جواهرات دارای سنگ‌های گران‌بها بیشتر خواهد بود. درمجموع می‌توان گفت انواع سنگ‌ها از جمله یشم، آمیتیست، لاجورد، عقیق، مروارید، سیترین، فیروزه و… بیشتر در جواهرسازی به کار می‌روند.

مخاطبین دوره
افراد علاقه مند به کسب مهارت در زمینه ساخت زیورآلات

خروجی دوره
در پایان دوره هنرجو قادر خواهد بود هر نوع سنگ قیمتی و نیمه قیمتی را به روش های مختلف بر روی زیورالاتی که خود خلق کرده است سوار کند.

مدرس دوره
ابولفضل افتخاریان

ثبتنام دوره:
ثبت نام در دوره:

19,000,000 تومان

(قابل خرید)

ورود | ثبت نام

ورود و ثبت نام یکپارچه آموزشگاه جمودارت!