Novelty and Nobility in Learning and Design

دوره تایپوگرافی

10

جلسه

30

ساعت

1

در هفته

3

ساعتی

دوره تایپوگرافی

 

تایپوگرافی چیست

تایپوگرافی یا نویسه‌نگاری هنر و فن حروف چینی (حروف‌نگاری) برای نمایش زبان است. هنر چیدمان حروف برای زبان تصویری. تقویت ویژگی بصری حروف و نزدیک کردن نوشتار به وجه تصویری. چینش حروف شامل حالت قلم، پوینت، مقدمه (فاصلهٔ خط) می‌شود.

معانی مختلفی برای واژه تایپوگرافی در لغت‌نامه می‌توان یافت از جمله موارد زیر:
• تایپوگرافی، هنر چیدمان تایپ، برای رسیدن به یک زبان تصویری است.
• تایپوگرافی، هنر پردازش متن، برای رسانه‌های چاپی است.
• تایپوگرافی عبارت است از انتخاب و طرح‌ریزی تایپ برای چاپ.
• تایپوگرافی «زبان بصری» است؛ هنر نوشتن کلمه یا جملات بسیار کوتاه با شکل وُ سبکی ویژه که «بار» تصویری و «نمایشی» بالایی دارد و «هویت» چیزی را می‌رساند.
اما به صورت جامع تر می‌توان گفت تایپوگرافی هنری است که در آن طراح می‌کوشد با تغییر عناصر متن، مثل اندازه، فاصله حروف، شکل حروف، فاصله خطوط، پاراگراف بندی و مواردی از این دست زبان بصری برای تایپ به وجود آورد.

حروف الفبا در هر متن نوشتاری دارای اشکال بصری متفاوتی‌ هستند٫ از این‌ رو شیوه‌های متفاوت نگاشتن هر حرف این امکان را فراهم می‌آورد که حروف در حکم نشانه‌های نوشتاری اشکال بسیار زیادی بیابند.حروف نشانه‌هایی هستند که هم به نظام‌های نشانه‌ای‌ زبان‌شناسی و هم به نظام نشانه‌های تصویری مرتبط هستند.این ویژگی دو وجهی،نشانه‌های نوشتاری را قادر ساخته است که با استفاده از روش میان‌رشته‌ای که ترکیبی از طراحی گرافیک و نشانه‌شناسی است به تحلیل آثار تایپوگرافی فارسی پرداخته شود.

تايپوگرافي اصطلاحي است که اين روزگار در مجامع هنري گرافيکي زياد به گوش می رسد . زمانی آن را با خوشنويسي ( کاليگرافي) اشتباه مي گيرند.

با گسترش تایپوگرافی که تلاش در تقویت ویژگی بصری حروف و نزدیک نمودن نوشته به تصویر دارد ، عده ای آن را با ‘خط نگاره’ ، ‘خط نگاری’ ، ‘ کالیگرافی’ و ‘طراحی حروف’ همراه می دانند.
در صورتی که تایپوگرافی ، هنری گرافیکی است که حروف بدنه اصلی آن را شکل می دهد و از فونت های موجود با تغیراتی که در آنها برای کشف ویژگی های بصری حروف انجام می شود ، استفاده می کند. به طوری که تایپوگرافی هدف دیگری دارد ، برخلاف مسئولیتی که در دنیای سنتی به خط سپرده شده بود تا با آسان ترین و خواناترین شکل ، مفهوم خود را انتقال دهد و با اولین نگاه محتوا و مفهوم فرم یکجا به بیننده و خواننده القا شود. حال هنرمندان بدعت و شگفتی را به همراه زیبایی ، از مهم ترین اهداف بصری انتخاب کرده اند ، آنهم با سه اقدام مهم یعنی تغییر شکل در حروف (دفرماسیون) ، اغراق در حروف (اگزجریشن) و ساده سازی حروف (استیلزیشن) ، تا بتوان زیبایی ، قدرت ارایه و روح تبلیغ گرای آن را گسترش دهند.

شخصی سازی طلا چیست؟

شخصی سازی طلا، یعنی طلایی را سفارش دهید که مختص خودتان است. همانطور که از اسم این عبارت مشخص است، طلا را شخصی سازی می‌کنید. یعنی شما با دادن یک طرح طلا و جواهر که مورد علاقه‌تان است، به یک طلاساز ماهر و زبردست؛ طلا را شخصی و اختصاصی خود می‌کنید.

تایپوگرافی طلا چیست؟

هنر تایپوگرافی طلا از همین ایده شخصی سازی طلا ایجاد شده است. به طور کلی، تایپوگرافی یک هنر زیبا در نوشتن متن‌هاست به گونه‌ای که یک جمله یا حتی یک حرف است با فنتی زیبا و حالتی خاص، نوشته و پیرینت یا چاپ می‌شود.

حال، تایپوگرافی طلا، به هنری گفته می‌شود که طلاسازان بسیار ماهر و زبردست، یک جمله یا اسمی را با طلا می‌نویسند و پلاک طلا، جمله یا اسم نوشته شده خواهد بود. اصولاً عبارت‌ها به شکلی خاص کنار هم قرار می‌گیرند که جلوه‌ای زیبا و خاص داشته باشد و همچنین برای اکسسوری و زیورآلات مثل طلا، مناسب باشد.

مزیت های شخصی سازی طلا و جواهر

• اولین و شاید مهم‌ترین مزیت و ویژگی طلای شخصی سازی شده این باشد که طلا با طرح مورد علاقه شما ساخته شده است.
• جمله و یا عبارت و الگویی است که برای شما معنا و مفهوم ویژه‌ای دارد.
• طرح طلا، یونیک و مختص شما خواهد بود.
• در هیچ یک از ویترین‌های گالری‌های طلافروشی، نمونه طلا شما، یافت نمی‌شود….

مخاطبین دوره
علاقه مندان به هنر تایپوگرافی و کارهای لیزری طلا و جواهر

خروجی دوره
در پایان دوره افراد قادر خواهند بود با تسلط به حروف و نحوه ترکیب آنها اسم و عبارات مختلف را پیاده سازی کنند.

مدرس دوره
ستاره قانع

ثبتنام دوره:
ثبت نام در دوره:

14,000,000 تومان

(قابل خرید)

ورود | ثبت نام

ورود و ثبت نام یکپارچه آموزشگاه جمودارت!