Novelty and Nobility in Learning and Design

طراحی چیست؟ + لوازم مورد نیاز طراحی

طراحی چیست؟ + لوازم مورد نیاز طراحی

«طراحی» هنری سرشار از احساس و آرامش است که به عنوان یک خلق هنرمندانه، ساخته های ذهنی انسان را به روی کاغذ تصویر می کند. ما در طراحی یاد می گیریم که چگونه اندیشه و رویاهایمان را به صورت واقعی بازسازی کنیم. ورود به این دنیای زیبا و آرام بخش، نیاز به ابزار و لوازمی دارد که لذت تماشای آثار خلق شده را برای طراح و مخاطبان آن دو چندان می کند.

در این مقاله از سایت آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد Gemodart متخصص در ارائه خدمات طراحی، تولید و آموزش طراحی طلا و جواهر با صدور مدرک بین المللی و مدرک سازمان فنی و حرفه ای کشور همراه باشید تا پاسخ جامعی به پرسش طراحی چیست؟ ارائه دهیم. در ادامه مطلب نیز لوازم مورد نیاز آن را بررسی خواهیم کرد. پس تا پایان مطلب با ما بمانید.

 

طراحی چیست؟

به علمی که بر اساس ایجاد تصویری برگرفته از خیال یا ذهنیت ایجاد می‌شود می گویند. البته نمی توان تعریف دقیقی برای مفهوم طراحی ارایه دارد. زیرا این کلمه در حوزه تخصصی مانند خیلی از واژه ها از جمله هنر، ایده و … مفاهیم متعددی را در برمی گیرد. این واژه به صورت خاص به معنای طرح افکنی و نقشه ریزی می باشد. در یک عبارت دیگر به علم تشخیص خطوط و سایه ها گفته می شود.

در هنرهای تجسمی نیز به ایجاد پیش طرحی برای خلق یک اثر هنری، طرح مقدماتی می گویند که بصورت یک اثر مستقل نیز در نظر گرفته می شود.  به طور کلی طراحی شامل دو بخش مهم می باشد از جمله:

Drawing

این شیوه بر اساس برداشت های آزاد طراح یا احساسات فی البداهه و تجارب شخصی او استوار است که به شیوه های گوناگون و با بیان مستقل ارائه می گردد. این حوزه ، بدون در نظر گرفتن لوازم شامل سه بخش کلی می شود:

  • یادداشت های تصویری یا اسکیس:

برای بیان احساس لحظه ای طراح در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد. در این سبک تمرکز طراح بر روی ایده اصلی است. به طوری که توجهی به جزئیات و تکنیک های طراحی ندارد. اسکیس بعد از پایان کار کاربردی ندارد و معمولا دور انداخته می شود.

 

پیش طرح (اتود)

تمرین ها یا پیش طرح ها می باشد که با صرف وقت و حوصله زیاد و در مدت زمان بیشتری اجرا می شود و به مرحله تکمیل می رسد.

 

طراحی کامل

به نمایش مجموعه تکمیل شده طرح، متشکل از انسان  و فضا که شامل عناصری از جمله عمق نمایی، حجم نمایی، پرسپکتیو و بر پایه اصول آناتومی استوار است اطلاق می گردد.

 

Design

حوزه دیزاین جنبه کاربردی دارد و مراحل ترکیب اصولی عناصر بصری را برای ارائه به مخاطبین خاص و مشخص به صورت مرحله ای در بر می گیرد. رشته های معماری، صنعتی، لباس و گرافیک نمونه هایی برای حوزه design می باشد.

 

تاریخچه طراحی

قدیمی ترین آثار کشف شده در این زمینه به سی هزار سال پیش بر می گردد. از طرح های حک شده در غارها تا به امروز، آثار متعددی در این زمینه به سبک های مختلف برجا مانده است. دوران آثار تاریخی را تا امروز می توان به سه دوره کلی تقسیم کرد.

  • دوره هنر نمادین (symbolism)؛ حاوی نوعی ذهن گرایی و واقع گرایی با توجه و تمرکز بر روی نمادها
  • دوره هنر واقع نما(objectivism)؛ مبتنی بر واقع گرایی، تقلید، عینیت و نمای طبیعت
  • دوره هنر ذهنی(subjectivism)؛ تمایل به ارائه تصاویر ذهنی در برابر نمایش عینی برای ایجاد زبان تصویری هنرمند

 

طراحی خطی چیست ؟

به سبکی که تنها با خط رسم می شود و سایه روشن یا رنگ در آن جایگاهی ندارد طراحی خطی می گویند. خطوطی که در این شیوه رسم می شود نمایانگر نوعی تفکر، انسجام و نشان دهنده حالات روحی و عاطفی است. در طراحی خطی طراح با تمرکز بر روی خطوط پیرامون اشیا به خلق اثر می پردازد.

 

طراحی سایه روشن

در آثار هنری به تغییر درجه سایه ها از روشن به تیره در رابطه با منبع نور، سایه روشن اطلاق می شود. هر چه طراح در استفاده از این عناصر مهارت بیشتری داشته باشد می تواند حجم صحیح و حالت بهتری از مدل را  در اثر خود به نمایش بگذارد.

 

لوازم مورد نیاز طراحی

در گذشته لوازم طراحی به ابزار ابتدایی چون زغال، مداد، لوح یا کاغذ محدود می‌شد. اما امروزه لوازم مورد نیاز شامل ابزار بسیار متنوعی است. علاوه بر آن پیشرفت تکنولوژی روش های طراحی را نیز متحول کرده است. در حال حاضر ابزارهایی چون رایانه ویدئو،دورنگار و… دست طراحان را برای ایجاد سبک های نو و خلاقانه باز کرده است. با این حال این حوزه هیچ گاه بی نیاز از ابزارهای سنتی و ابتدایی مانند مداد و کاغذ نبوده است. تنها آموزش و مهارت کار با ابزارهای ساده است که راه را برای استفاده خلاقانه از ابزار نوین برای علاقمندان این رشته باز می کند.

 

لوازم اصلی و کمکی در طراحی

از گذشته تا کنون طراحان و هنرمندان با استفاده از ابزارهای مختلف و سبک های متنوع اقدام به طراحی برای بیان احساسات و ذهنیات خود کرده اند. مداد ها ،کاغذ ،گرافیت، زغال، محو کن، انواع پاک کن و… از جمله اصلی ترین لوازم هستند که هر طراح به آن نیاز دارد.

برخی لوازم طراحی نیز مانند قلمو، تخته شاسی، کاتر خودکاری، سمباده، تیغ، اسپری فیکساتیو و… در دسته لوازم کمکی قرار دارد. در ادامه مطلب با مجله اینترنتی سایت آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد Gemodart همچنان همراه باشید تا به برخی از این ابزارها به طور کی اشاره کنیم.

 

کاغذ طراحی

یکی از ابزار مورد نیاز کاغذ است که جزو لوازم ضروری و اولیه به شمار می رود. امروزه کاغذها در مدل ها و جنس های مختلفی تولید می شود که در کیفیت و ظاهر طرح نقش به سزایی دارد. هر طراح باید با توجه به موضوع ، نسبت به انتخاب و خرید نوع کاغذ مورد نیاز خود اقدام کند. معمولاً کاغذهای صاف برای طراحی های ظریف کاربرد بیشتری دارد و کاغذ های ضخیم که دندانه های بیشتری دارند نیز برای طراحی های سایه ای استفاده می شود.

متداول ترین کاغذهایی که برای تولید دفتر طراحی به کار می رود انواع کاغذهای کاهی، کاغذ آبرنگ و کاغذ کاتریج می باشد. مهمترین ویژگی های این نوع کاغذها تراکم بالا، بافت یکنواخت و عدم پخش جوهر می باشد.

 

 مداد طراحی

جز ضروری ترین ابزار در لیست لوازم طراحی به شمار می‌رود که تاثیر مهمی در کیفیت آن دارد. مداد های طراحی توسط شرکت های مختلف با برندهای معتبر و کاربردهای گوناگون در بازار لوازم التحریر موجود است. کاربرد مداد به طور کلی برای رسم انواع خطوط با ضخامت های متفاوت می باشد.

 

 چوب و مداد زغالی

یکی از قدیمی ترین لوازم طراحی و نقاشی که همیشه نام آن در لیست لوازم به چشم می خورد چوب و مداد زغالی می باشد. مداد زغالی نوعی چوب زغال شده است که دارای درجه بندی نرم یا سخت است. ضخامت انواع چوب زغالی نیز متفاوت است و معمولاً در چهار مدل معمولی، متوسط، ضخیم و فوق ضخیم دسته بندی می شود. نام دیگر چوب های زغالی فوق ضخیم یا ضخیم فوق العاده، زغال نقاشان صحنه است.

 

میله های گرافیت

از جایگزین های مناسب برای مداد های سنتی در طراحی، چوب گرافیت است. این چوب ها که به نوعی نسخه ضخیم‌تر نوار گرافیتی می باشد پوشش چوبی ندارد و در مدل های  B3،B6، HB، B9در فروشگاه های لوازم التحریر موجود است.

(گرافیت و زغال دو ابزار پرکاربرد در طراحی های سیاه و سفید است. متریال ساخت این دو ابزار بر پایه کربن می باشد. با این حال اثری کاملا متفاوت بر روی زمینه کار طراحان دارد. از گرافیت برای طراحی های ظریف تر که به جزئیات بیشتری نیاز دارد استفاده می شود. در حالی که زغال بیشتر برای تولید آثار دراماتیک و احساسی که دارای ویژگی های نورپردازی با تنالیته های سنگین می باشد کاربرد دارد. همچنین برای بهبود آثار هنری کامل شده و یا برای ایجاد طرح های معمولی از زغال استفاده می شود.)

 

 

قلم مو

یکی از لوازم مورد نیاز سیاه قلم، براش یا قلم مو می باشد که در لیست لوازم طراحی جز کاربردی ترین ابزار محسوب می شود. کاربرد اصلی قلم مو در طراحی سیاه قلم و به منظور محو سایه ها یا سایه زدن با استفاده از پودر کف دریا یا پودر زغال می باشد. برای این کار انواع قلم مو با سایزهای مختلف تولید شده است.

 

پاک کن

پاک کن یکی دیگر از لوازم است که مخصوصاً در طراحی سیاه قلم چهره به شمار می رود. چه طراحان مبتدی و چه طراحان حرفه ای نیاز به استفاده از مدل های مختلف این ابزار دارند. از مهمترین ویژگی های پاک کن استاندارد، حرکت نرم و خوب و به جا نگذاشتن اثر بر روی کاغذ می باشد.

اگر با زغال طراحی می کنید به پاکن خمیری یا پاک کن وینیل نیاز دارید. البته پاک کن خمیری هنگام کار با زغال کاربرد بیشتری دارد. این پاک کن ها تا زمانی که سیاه شود قابل استفاده می باشد.

 

محو کن

از محو کن برای محو کردن سایه استفاده می شود. مواد تشکیل دهنده محوکن آهار زده یا کاغذ می باشد. دو سر محوکن مخروطی شکل است. طول آن به اندازه مداد های معمولی است و قطر آن تا حداکثر قطر انگشت دست می رسد. کاربرد اصلی محو کن برای ایجاد ظرافت و تنالیته های ظریف در کار می باشد.

 

 

 تورتیلون

تورتیلون نوعی محوکن می باشد که از کاغذ فشرده ساخته شده است. هنگامی که در طراحی بخواهید اثر مداد یا پودر زغال را محو کنید و یا به اثر خود جلوه یا افکت بدهید می‌توانید از تورتیلون استفاده کنید.

 

تیغ

یکی دیگر از رایج ترین لوازم طراحی تیغ می باشد که مدل های مختلفی دارد. از تیغ برای آماده کردن وسایل اولیه مانند پاستل، زغال یا تراش لفافه چوبی مداد ها استفاده می شود. در واقع تیغ مداد ها را در زاویه مناسب، بدون آن که به مغز مداد آسیب وارد شود می تراشد.

 

ماژیک های مخصوص طراحی

مارکرهایی که برای هنرمندان و طراحان تولید می شود رنگ های بسیار زیبایی دارند و امکان ترکیب رنگ های آن با یکدیگر نیز وجود دارد. در حال حاضر دو نوع مارکر مخصوص طراحی در بازار موجود است که یکی بر پایه الکل و نوعی دیگر بر پایه آب می باشد. مارکر هایی که بر پایه الکل ساخته شده اند متشکل از رنگدانه و الکل می باشند و به سرعت خشک می شوند. یکی دیگر از ویژگی های ماژیک های مبتنی بر الکل عدم ایجاد لک در صورت تماس با آب است.

مارکر های بر پایه آب نیز شامل آب یا ترکیبی از آب و گلیسیرین می باشد. یکی از معایب این نوع قلم ها ایجاد لک در صورت تماس با آب یا خیس شدن نقاشی می باشد.

 

 

 پودر زغال طراحی

پودر زغال طراحی، شکل پودر شده زغال می باشد. هنرمندان می توانند این محصول را به صورت دست ساز نیز تولید کنند. پودر زغال را می توان با رنگ های پایه ترکیب کرد و تنالیته های جدید و مورد نظر را ایجاد نمود. برای ساخت این محصول می‌توان از ترکیب انواع زغال ها با هم استفاده کرد. از پودر زغال برای ایجاد طرح های سبک و نرم مانند تکنیک هایپررئالیستی استفاده می شود.

طراحان در صورت استفاده از قلمو، هنگام کار با پودر زغال محدودیتی ندارند. زیرا پودر زغال به راحتی پخش می‌شود و انتشار بسیار خوبی دارد.

 

گچ طراحی

گچ طراحی یکی دیگر از لوازم است که اهمیتی شبیه زغال مدادی در طراحی دارد. در حال حاضر درجات بسیار متنوعی از گچ طراحی در بازار موجود است. مدل های مختلف سخت و نرم گچ به طراحان این اجازه را می دهد که تن های رنگی زیبایی در آثار خود خلق کنند. هنرمندان برای ایجاد خاکستری های نرم و تمیز از ترکیب گچ طراحی با گچ سیاه یا زغال استفاده می کنند.

 

پایان

شما در این مقاله با موضوع «طراحی چیست؟» از سایت آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد Gemodart متخصص در ارائه خدمات ، تولید و آموزش ساخت طلا و جواهر با صدور مدرک بین المللی و مدرک سازمان فنی و حرفه ای کشور همراه بودید. به طور کلی طراحی کلاسیک یک فرآیند هنری متشکل از خطوط یا قسمت های آهنگین است که با ابزارهای مختلف مانند مداد گرافیتی، زغال، قلمو، مداد رنگی، پاک کن، گچ، پاستل خشک و…  بر روی یک کاغذ ایجاد می شود. برای خرید لوازم جانبی می توانید به فروشگاه های معتبر لوازم التحریر مراجعه کنید. در پایان امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

 

 

 

 

امتیاز بده لطفا!
اگه خوشت اومد به اشتراک بزار!

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب