Novelty and Nobility in Learning and Design

جلسه رایگان آشنایی با قلم زنی جواهرات

قَلَم‌زنی  در معنای لغوی ، از تزیین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی می آید.

یا در تعریفی دیگر، به وجود آوردن خطوط و نقوش از طریق قلم با ضربه چکش و بر روی اجسام فلزی می باشد.

قلم‌زنی یکی از رشته‌های پرطرفدار هنرهای سنتی ایران می باشد که در دسته‌بندی هنرها، در رده هنرهای ساختگی و در گروه فلزکاری قرار می گیرد. همچنین قلمزنی روی مس ، ساختن اشیاء با فلز مس، برنج، نقره و… به روش سرد را «دواتگری» می نامند. قلم زنی با قدمت چندین هزار ساله ای که دارد؛ در دوران هخامنشیان مرسوم شد و در دوره ساسانیان به اوج شکوفایی خود نزدیک شد، هم اکنون برای قلم‌زنی در وهله ی اول ، داخل یا زیر ظرف یا سینی مورد نظر را که معمولاً از جنس نقره یا طلا است از محلول قیر و گچ پر می‌کنند تا سروصدای قلم کمتر گوش را آزار می دهد . همینطور هنرمند باید مانع از سوراخ شدن ظرف در زمان کار شود و بعد نقش مورد نظر را روی ظرف ترسیم کرده و قلم مناسب را انتخاب کرده و روی سطح ظرف ثابت می کنند و با چکش بر قسمت انتهایی قلم می‌کوبند تا شیارها و نقش‌ها با تغییر شدت ضربه روی ظرف ایجاد شده و پدید آیند.

 

این کارگاه برگزار شده است و امکان ثبت نام وجود ندارد

توضیحات کارگاه:

جلسه رایگان آشنایی با قلم زنی جواهرات

مراحل کار قلم زنی

در ابتدا از روش قیرریزی استفاده می‌شود. در این روش، پشت ظرف کاملاً با آب تمیز می‌شود و سپس با یک سنگ، چوب یا مقوا، دیواره‌ای دور آن درست می‌کنند. سپس قیر داغ را داخل این فضا ریخته تا به سطح دلخواه برسد. بعد از اینکه سرد شد، عملیات چکش‌کاری در آن طرف ظرف آغاز می‌شود.

البته قبل از شروع عملیات چکش‌کاری، باید انتقال طرح انجام شود. انتقال طرح به چند روش از جمله گرده کردن، اجرای مستقیم طرح روی بوم، استفاده از کاغذ کپی و چسباندن اصل طرح روی بوم است. سپس هنرمند با استفاده از قلم، چکش و دیگر ابزارها و تکنیک‌های متفاوت هرکدام از روش‌ها، اقدام به حکاکی طرح روی فلز خواهد کرد.

انواع طرح قلم زنی

قلم زنی طرح‌های مختلفی دارد. به طرح‌ها البته سبک هم گفته می‌شود.  سبک های قلم زنی هر کدام در دل خود حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. طرح خام قلم زنی نیز طرحی ابتدایی است که شخص ماهر و استاد، باید کارهای تکمیلی را روی آن انجام دهد تا طرحی زیبا و نفیس به دست آید. اگر قصد شروع یادگیری هنر قلمزنی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از طرح خام ساده برای قلم زنی روی مس استفاده کنید. انواع سبک که با طرح خام برای قلم زنی روی مس اجرا می‌شود، به شرح زیر است:

  • سبک ریزه‌کاری: در این سبک که به آن ریزه قلم زنی نیز گفته می‌شود، سطح اشیا را با استفاده از طرح خام قلمزنی روی مس و با نقوش ریز قلمزنی می‌کنند و در بافت، طرح اصلی را آشکار می‌کنند.
  • سبک برجسته‌سازی: در این سبک که  به آن برجسته کاری نیز گفته می‌شود، قیر را پشت سطح ریخته و طرح را با آن نیم بر می‌کنند. سپس قیر را از از پشت بوم جدا کرده و مجددا ذوب می‌کنند و روی آن طرفی که نیم بر شده است، می‌ریزند تا سمت اصلی فلز، برجسته شود. در نهایت قیر را جدا کرده و زمینه را با استفاده از قلم‌های مخصوص، صاف می‌کنند.
  • سبک منبت: که در آن زمینه با استفاده از قلم بدون آج به پایین می‌رود تا طرح اصلی خود را نشان دهد و بعد روسازی را با قلم آج دار انجام می‌دهند. به این سبک، نیمه برجسته کاری نیز گفته می‌شود.
  • سبک مشبک کاری: در سبک مشبک، بعد از اتمام نیم بر کردن، طرح را ثابت می‌کنند.
علاقه مندان به حوزه ساخت طلا و جواهر و همینطور قلم زنی

زمان برگزاری کارگاه:

جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
ساعت 18:00~ 19:00

این کارگاه برگزار شده است و امکان ثبت نام وجود ندارد

محل برگزاری کارگاه:

میدان تجریش، خیابان جعفری، ساختمان اریانا، پلاک۸، طبقه۳، واحد۴

مدرسین این دوره:

ثبت نام در کارگاه:

جهت مشاهده لینک ثبت‌نام لازم است در سایت ثبت‌نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید.